4353 1444 mail@rtm.dk
 



Velkommen til RTM Nyhedsbrev nr. 4 – 2025


Kære kunder, samarbejdspartnere og øvrige relationer

Velkommen til RTM’s nyhedsbrev.

I denne udgave af vores nyhedsbrev sætter vi fokus på disse vigtige nyheder:

RTM Pension kikker ind i det første halve års afkast, samt mange af vores kunder har online hjælp til læge i ferien via deres pensions- og sundhedsforsikring. Hvordan kommer beskæftigelsesreformen til at se ud til efteråret.

I Forsikring – ser vi på et retsopgør og en vigtig problemstilling, som ofte er overset i virksomheder. Handlepligt er ikke længere bare en forventning – det er et krav, man skal altså  handle aktivt i tilfælde af brand. Og hvis der ikke bliver det – og det kunne have begrænset brandens omfang – så kan det alene være nok til at miste sin forsikringsdækning.

Som altid er vi klar til at hjælpe dig med at træffe de rette beslutninger for din virksomheds- forsikringer og pensionsordninger.

Rigtig god læselyst

Venlig hilsen
Leif Rexen, Adm. Direktør

Nyt fra RTM Pension


Online læge – kan give hurtig rådgivning 


Af Michael Broeng, direktør, RTM Pension 



Vi nærmer os sommerferien, hvor afslapning og hygge er i højsædet. Ofte er timerne lange og en ferie er planlagt – hvad enten det er i Danmark eller i udlandet. Det er også en tid, hvor vores almen praktiserende læge, din huslæge, har ferie. Det kan betyde længere ventetider på konsultation og/eller svar.I dag har de fleste af vores kunder muligheden for at søge hjælp til konsultation hos pensions- og sundhedsforsikringsselskabernes produkt ”Online Læge”. Det er et produkt som allerede kan være med i aftalen eller som med fordel kan tilføjes af firmaet, så det kan tilgås af alle forsikrede som er med i aftalen.Online Læge har den fordel, at der er kort ventetid, alle i husstanden (børn op til 24 år) kan tilgå den ved behov for samtale med en læge og ikke mindst, så er der åbningstider som oftest er fra 8 – 22 i hverdagene og med åbningstider i weekenden.Det som man kan bruge Online Læge til, er bl.a.:

  • Pludselig opstået lidelser som via et telefonmøde eller et onlinemøde kan behandles.
  • Giver en sundhedsfaglig konsultation og er et godt supplement til den praktiserende læge. Det giver sig selv, at der ikke kan laves fysiske møder, hvorfor behov for undersøgelse af fysiske skader kan være begrænset.
  • Kan udskrive og forny de fleste recepter og vejlede om håndkøbsmedicin.
  • Kan henvise til egen læge, offentlig vagtlæge eller offentlige sygehuse, hvis det ud fra en lægelig vurdering skønnes nødvendigt.

Der kan være undtagelser som skal søges dækket via konsultation hos egen lægen og det kan være:

  • Udskriver/fornyer ikke recepter på medicin, der er vanedannende eller medicin med misbrugerpotentiale (sovemedicin, beroligende medicin og morfika)
  • Kan ikke udstede lægeerklæringer eller lægeattester i forbindelse med kørekort, aktiviteter og sundhedstjek
  • Kan ikke henvise til billeddiagnosti

Har I som virksomhed Online Læge med i jeres aftale, kan I med fordel downloade de APPS som aftalen henviser til og dermed have lægen med på ferie, uanset hvor ferien afholdes.

Tag fat i os, hvis I er i tvivl om medarbejderne er dækket af denne unikke mulighed.

Kort Nyt – Det første halve års afkast


Af Michael Broeng, direktør, RTM Pension 

Vi har igennem både første og andet kvartal oplevet store udsving i pensionsselskabernes afkast. Det har været en tid, hvor ro i maven og troen på, at pensionsselskaberne har værktøjet og mandskabet til at skabe stabilitet i deres investeringer, har været en nødvendig ledsager. Nu er vi ved at være igennem de første 6 måneder og ser ind i resultater som, alt afhængig af risiko og tid til pension, har præsteret imellem –1% til + 3% i afkast på selskabernes livscyklusprodukter.

Markedet for investeringer er udfordret, og på det sidste har konflikterne i Mellemøsten, toldkrigen og de generelle geopolitiske uroligheder skabt et marked som de fleste har svært ved at aflæse. I 2024 oplevede vi nogle indeksbaserede investeringsfonde med afkast helt op til 27,2%, mens samme investering i år pt. er nede med -4,2%. Disse investeringsforeninger kan mange tilgå via pensionsselskabernes investeringsmiljø kaldet Link Pension. Disse afkast kan have meget store udsving, og det kan for dig som er i Link Pension påvirke dine handlinger og dermed dine investeringsvalg.

I forrige nyhedsbrev skrev vi om netop disse særlige investeringsfonde som mange tør investere i, når det går godt, men hvad med de måneder eller år hvor det ikke går så godt? Man kan altid argumentere for at have is i maven og forvente at det udligner sig over tid eller man må lave en ny investeringsprofil.

I RTM A/S har du din pensionsrådgiver som meget gerne vil hjælpe dig med at forstå investeringsmulighederne, men det er alene dig selv som kan træffe dit valg. Ring til os, hvis du er i tvivl og ønsker rådgivning.

Kort Nyt – Beskæftigelsesreformen


Af Michael Broeng, direktør, RTM Pension 

Vi ser ind i et efterår som kommer til at give os svar på mange spørgsmål om den nye Beskæftigelsesreform, Særligt er vores opmærksomhed på langtidssyge medarbejdere og de muligheder de i dag har igennem jobcentrene i kommunerne. Hvem hjælper den enkelte tilbage i beskæftigelse og hvilke ydelser baseres fremtiden på?

Vi er meget nysgerrige, men også bekymret for den endelige model. Vil der blive flere ”egenbetalinger” fra eksempelvis pensionsselskaberne? I dag sker der ofte reduktion i udbetalinger, når en borger eksempelvis har et jobafklaringsforløb og samtidig får en ydelse fra kommunen og borgeren samtidig har en udbetaling fra sit pensionsselskab.

Denne reduktion af en offentlig ydelse kompenseres af pensionsselskabet og har haft stor betydning for pensionsselskabets prissætning. Kan vi på nogen måde få den praksis ændret og skabt et bedre resultat af de samlede skadesudgifter og de samlede præmieindtægter hos pensionsselskaberne, så kan vi som opsparer måske se ind i lidt mere til pensionstilværelsen.

Vi vender tilbage til dette område, når der er nyt i forhandlingerne og behandlingerne i Folketinget af lovforslaget.

Nyt fra RTM Forsikring


Manglende eftersyn kan koste forsikringsdækningen


Af Henning Toftager, direktør og forsikringsekspert



Et nyt retsopgør har sat fokus på en vigtig problemstilling, som jeg ofte ser overset i virksomheder: Manglende overholdelse af basale drifts- og sikkerhedsforanstaltninger kan i værste fald føre til mistet forsikringsdækning. Det understreger en aktuel dom fra Retten i Randers, hvor en café efter en brand ikke fik dækket sit driftstab eller løsøre – alene fordi medarbejderen ikke brugte det brandtæppe, der var til rådighed.

Med andre ord: Du kan have de rigtige forsikringer – men det nytter ikke, hvis du ikke også lever op til de betingelser, der følger med.

Forsikring dækker kun, hvis sikkerhedsreglerne følges
I sagen havde caféen et brandtæppe, men medarbejderen var ikke tilstrækkeligt instrueret i at bruge det. Det fik retten til at fastslå, at forsikringsselskabet ikke skulle dække skaden. Det er ikke bare en teknikalitet – det er en tydelig påmindelse til alle os i erhvervslivet: Hvis medarbejdere ikke er korrekt instrueret, kan det koste dyrt.

Og det stopper ikke her. For de krav, som forsikringsselskabet henviste til i denne sag, findes faktisk også i Bygningsreglementet. Det vil sige, at virksomheder som minimum skal leve op til gældende lovgivning – uanset hvad der står i forsikringspolicen.

Derfor anbefaler jeg årlige eftersyn – og brandslukningskurser
Jeg oplever desværre, at mange virksomheder undervurderer betydningen af systematisk drift, vedligehold og kontrol – især når det gælder passiv brandsikring. Hvis man springer et årligt eftersyn over eller blot udfører det overfladisk, risikerer man ikke alene øgede skadesomkostninger – men også at stå uden forsikringsdækning, hvis uheldet er ude.

I den konkrete sag havde medarbejderen hverken praktisk erfaring med brandslukningsudstyret eller modtaget egentlig instruktion. Det gør, at jeg kraftigt vil anbefale, at man overvejer brandslukningskurser for sine medarbejdere – også selvom det ikke er et lovkrav.

Kurserne giver ikke bare viden – de giver handlekraft i pressede situationer.

“Hvordan sikrer jeg, at mine medarbejdere handler korrekt i en kritisk situation?”
Det spørgsmål bør enhver leder stille sig selv. Min erfaring siger mig: Når det brænder på – både bogstaveligt og i overført betydning – reagerer medarbejdere kun hensigtsmæssigt, hvis de har prøvet situationen før. Træning skaber tryghed og handlekraft.

Handlepligt er ikke længere bare en forventning – det er et krav
Dommen indikerer også, at medarbejdere forventes at forsøge at begrænse skader – altså at handle aktivt i tilfælde af brand. Et brandtæppe i sig selv er ikke nok. Det skal bruges. Og hvis det ikke bliver det – og det kunne have begrænset brandens omfang – så kan det alene være nok til at miste forsikringsdækning.

Det stiller nye krav til ledere. Det kræver, at vi aktivt klæder medarbejderne på til at handle rigtigt – og det er vores ansvar at sikre, at de har den nødvendige viden og træning.


Afslutningsvis:
Forsikringsaftalelovens § 51 giver selskaberne ret til at afvise eller nedsætte erstatning, hvis sikkerhedsforskrifter ikke er overholdt. Den dom, vi ser her, er en tydelig illustration af netop det.
Min anbefaling er klar:

Gennemfør årlige eftersyn, dokumentér instruktioner og overvej praktisk træning i brug af brandslukningsudstyr. Det betaler sig – ikke kun økonomisk, men også i tryghed.

Henning Toftager

Fik du læst


RTM – Reorganisering i forsikring

Er du klar til CER direktivet?

Overenskomsterne er ved at være på plads